המכון לגרפולוגיה משפטית

מתן חוות דעת לבתי משפט ולעורכי דין

 

גרפולוג משפטי – מומחה לכתב יד, גם אם הוא בעל רקע גרפולוגי, חייב להרחיב את הידע שלו בתחומי בחינת מסמכים.  הוא חייב לדעת כיצד גורמים כגון:  כלי כתיבה וסוגי נייר שונים משפיעים על איכויות קו, כמו גם כיצד לזהות סימני כיווניות כתיבה, וזיהוי סוגי מדפסות וכדומה המהווים מרכיבים חשובים ביותר במלאכת גילוי הזיופים.  חיוני מאוד  עבור הגרפולוג המשפטי לדעת ולהכיר את שיטות הזיוף למיניהן, וכיצד מגלים אותן. ומהותית ביותר היא הכרת השפעת הגיל , השפעת המצב הבריאותי , הפיזי והנפשי  על הליך הכתיבה.

במהלך 30 שנות עבודתי עברתי השתלמויות שונות הנוגעות להיבטים של גרפולוגיה משפטית ובחינת מסמכים כגון: שימוש במיקרוסקופיה, היעזרות באמצעי תאורה שונים לגלוי שינויים שהוכנסו במסמכים ושימוש בעטים שונים.  בנוסף הרחבתי את השכלתי בתחום של זיופי מסמכים, חותמות, שמוש במדפסות שונות, מכשירי פקס וכדומה. במסגרת סיכום  הידע שרכשתי, בחרתי לעמוד בבחינה מקצועית בתחום מטעם גוף מקצועי מוכר. כך, עברתי בחינה מקצועית מעמיקה ע"י NADE – ארגון בוחני המסמכים האמריקאי בנושאי שיטות עבודה, בחינת מסמכים וזיהוי זיופים למיניהם.

"הגרפולוגית דבורה הראל היא מבכירי המומחים בגרפולוגיה בישראל… לכישוריה המקצועיים יצא שם דבר… חוות הדעת שלה מפורטת, בהירה ומסקנתה מנומקת".
( השופט דורון מייבלום, בית הדין לעבודה, חיפה )

    אני משמשת כמומחית בנושאי גילוי זיופים והשוואת חתימות וכתבי יד. רשומה ברשימת המומחים ומתמנה על ידי בתי משפט ומעידה בכל רחבי הארץ כמומחית בתחום.

 במסגרת המכון שבראשותי,  אני מבצעת בדיקות והשוואות של חתימות וכתבי יד על גבי מסמכים, כגון: המחאות, צוואות, חוזים והסכמים. הבדיקות מתבצעות באמצעים טכנולוגיים מתקדמים המאפשרים זיהוי מדויק ומהימן.

 

 

ביכולתי לזהות תופסות ושינויים על מסמכים ומשמאל, לדוגמה, שמוש באמצעי תיאורה אולטרא סגולית או אינפרא אדומה באורכי גל שונים ניתן להבחין בברור ששונו ספרות על גבי מסמך:

 חוות הדעת המומחה  המוגשות על ידי  מעמיקות, כוללות המחשות, ואני נוהגת להעיד  ולייעץ בחקירות נגדיות בבתי משפט בכל רחבי הארץ.

 בנוסף על מינויים מטעם בתי המשפט ובוררים שונים, בין לקוחותיי נמנים מגשרים, בנקים, חברות ביטוח, רואי חשבון ועורכי דין אזרחיים ופליליים.

רוב עבודתי מתבצעת בסוגיות הקשורות בכתב יד על גבי מסמכים רגילים, כגון: מכתבים, צוואות, הסכמים והמחאות. אך בנוסף, אני עורכת בדיקת חתימות שנויות במחלוקת על גבי יצירות אמנות. כך, למשל, שכר את שירותי מוזיאון גוטמן לאמנות כאשר הועלה החשד לזיוף עבודותיו של נחום גוטמן.

פעילותיי נושאות אופן דיסקרטי ולעתים חשאי אך חלק מהן פורסמו ברבים.
בין השאר בחנתי רשומות מזויפות של "קבלן קולות" שלקח על עצמו להריץ מועמד מכובד לראשות הממשלה, והחתים אותם כותבים כנושאי ת.ז. וכתובות שונות. כאן, לדוגמא ,מודגם מקרה דומה, של חתימות על עצומה  אמריקאית מזויפת. אך יש רבים כמותה גם כאן.

אחד מהפרוייקטים המתוקשרים בו לקחתי חלק, כמומחית להשוואת כתבי יד וחתימות, וכראש צוות גרפולוגים מנוסים, היה  בבחינת זיופי חתימותיהם של "מתפקדים" למפלגת העבודה. העבודה המקיפה הזו נערכה תחת הנחייתה של כב' השופטת בדימוס, שרה פריש. בסיומה של בדיקת המפקד כתבה השופטת בדימוס:   

"עבודת הבדיקה הגרפולוגית בוצעה ע"י הגב' הראל במקצועיות, ביעילות ובנעימות ודו"ח הסיכום שיקף רמת ידע גבוהה ואמינות מירבית."

להתרשמותך, חלק קטן מאוד ממספר תיקים ופסקי דין בהם נתתי את שירותי:

  1. ת"א (תל-אביב-יפו) 23204/05 – תעשיות רדימיקס ישראל בע"מ נ' בראשי אבנר
  2. ת"א (תל-אביב-יפו) 61174/03 – מנע דוד נ' קסלר שבתאי
  3. ת"א (כפר-סבא) 2824/04 – לבידי זהב שיווק לבידים בע"מ נ' אגרו כלי 1990 אספקה לבניין בע"מ ואח'
  4. תא"ק (תל-אביב-יפו) 53961-08
  5. ת"א (תל-אביב-יפו) 1049-05
  6. תא"ק (תל-אביב-יפו) 165649-09
  7. ת"א (ראשון-לציון) 3810/05 – יפת אריאל נ' גרוסמן בילי ואח'
  8. ת"א (ירושלים) 5161/02 – רונן מור נ' Thomas Cook Group Ltd ואח'
  9. ת"א (תל-אביב-יפו) 23429/05 – קמפליס טרידינג (1992) בע"מ ואח' נ' אגיש הובלה בינלאומי בע"מ ואח'
  10. בית משפט השלום תל אביב-יפו בשא169903/06, בתיק עיקרי: א 029864/98 

footer_line_960

דבורה הראל גרפולוגית משפטית
deborah@harell-graphology.co.il

© כל הזכויות שמורות