שאלות נפוצות בגרפולוגיה משפטית

מה בין גרפולוגיה "רגילה", לבין גרפולוגיה משפטית?
כיצד לבחור בגרפולוג המשפטי המתאים?
האם גרפולוג משפטי יכול לסייע במקרים של זיופי אמנות?
האם ניתן להבחין במסמך מצולם אם צולם מפקס, או צולם ממסמך מקורי?
האם לכותב יש רק חתימה אחת?
מהו זיוף עצמי?
השפעת מחלות על כתב היד


מה בין גרפולוגיה "רגילה", לבין גרפולוגיה משפטית?

ההבדל בין השתיים נעוץ במטרת השמוש של כל אחת מהדיסיפלינות:
הגרפולוגיה ה"רגילה" עוסקת בקשר בין מרכיבי הכתב לבין תכונות אופי. היא מהווה, למעשה, מבחן פסיכולוגי, שכן היא מנתחת התנהגות (כתיבה) על משטח הכתיבה (נייר). וניתן לנתח התנהגויות  אלה על פי תיאוריות גרפולוגיות ופסיכולוגיות שונות.

לעומת זאת, הגרפולוגיה המשפטית – מומחיות לכתבי יד –  מהווה חלק מענף בחינת מסמכים והיא עוסקת בחיפוש אחר זהות, או שוני, בין כתבי יד וחתימות בלבד. למשל, גרפולוג משפטי לא יקבע שאדם שחשוד שכתב מכתב איום, אכן כתב אותו משום שניכרים סימנים לתוקפנות בכתב ידו. גרפולוג משפטי ישווה בין מרכיבי כתב שונים במכתב האיום עם כתב ידו של החשוד במעשה, והשוואה זו היא שעשויה לאשר או להפריך את החשד. גרפולוג משפטי נעזר בעקרונות תיאורטיים שונים גרפולוגים "רגילים" אלה נוגעים לסוגי זיופים, השפעות סוגי כלי כתיבה, השפעת סוגי נייר, תנאי כתיבה וכד'
היות וקיימות מטרות שונות לכל אחד מהתחומים, נגזרים הבדלים בשיטות ובכלי העבודה: בעוד שאת הגרפולוג הרגיל מספקת זכוכית מגדלת טובה, כדי לאבחן סימנים גרפיים קטנים. הגרפולוג המשפטי נעזר, בנוסף לזכוכית מגדלת, במיקרוסקופ, באמצעי צילום וסריקה, בתאורות באורכי גל שונים, ובתוכנות מחשב המסייעים  לו במלאכת ההשוואה והזיהוי.

עם זאת,  חשוב לזכור שהעיקרון העומד בבסיס שני העיסוקים מניח שלכל אדם כתב יד וחתימה הייחודיים לו. כמו כן, ידוע לעוסקים בכל אחד מהתחומים שלמרכיבים גופניים ופסיכולוגים השפעה ניכרת על כתב היד וחתימות, וכל מומחה ראוי, מכיר את מאפייני השינויים המתחוללים בחתימות ובכתב היד עקב מחלה או מצוקה נפשית קשה.

כיצד לבחור בגרפולוג המשפטי המתאים?

ככלל, בשוק מצויים גרפולוגים משפטיים משני סוגים: יוצאי המז"פ (מחלקה לזיהוי פלילי במשטרה) הפועלים בשוק באופן פרטי, וגרפולוגים שהתמחו בתחום באופן עצמאי.  על פי רוב, יוצאי המז"פ אינם מכנים עצמם גרפולוגים משפטיים, אלא "בוחני מסמכים", או "מומחים לכתבי יד וחתימות". כשמדובר בגרפולוגים שלא שרתו במז"פ, המצב די עגום משום שלמעשה, כל אדם יכול להכריז על עצמו כגרפולוג ואף כגרפולוג משפטי מומחה. לכן, לא מפליא שיצאת מבולבל מתהליך החיפוש אחר המומחה המתאים. כמי שמעוניין בשרות גרפולוג משפטי טוב ומקצועי, עליך לברר ולשאול שאלות חשובות, טרם  תקבל את ההחלטה בשרותיו של מי להיעזר. אני מפרטת לך כאן, כמה מהן:

  1. במידה ומדובר בגרפולוג שלמד באורח עצמאי: היכן וכיצד רכש המומחה את השכלתו בתחום ואצל מי התמחה בתחום? אין הכשרות פורמאליות בתחום זה בארץ אך ביכולתו של המומחה ללמוד את התחום באופן עצמאי. בהיעדר גוף המסמיך בשוק האזרחי, רצוי שמומחה ידאג לעבור בחינות מקצועיות, בארגונים מקצועיים בחו"ל.
  2. במידה ומדובר ביוצא מז"פ: האם תחום התמחותו ועיסוקו העיקרי היה קשור לבחינת מסמכים? קיימים מומחים שיצאו משרות משטרתי פעיל לשוק האזרחי. למרות ניסיונם הרב  בתחום הפורנזי, רוב עיסוקם היה בתחומים אחרים, כגון: בליסטיקה, מומחיות בטביעות אצבעות וכד'. לכן, חשוב לברר אם  אכן עסק המומחה בתחום אותו אתם מחפשים.
  3. כמה שנים עוסק המומחה בתחום, האם תחום עיסוקו העיקרי הוא בגרפולוגיה משפטית ובכמה תיקים היה מעורב בשנה האחרונה? יש מומחים אשר עוסקים בגרפולוגיה כמבחן מיוני שנים רבות, אך ניסיונם בגרפולוגיה משפטית אינו רב. דאג שהמומחה יציין בפניך את שנות ניסיונו בתחום המבוקש על ידך, בכמה תיקים היה מעורב בשנה האחרונה והאם הוא ממונה גם על ידי בתי המשפט לחוות דעתו מטעמם.
  4. האם עבר המומחה בחינות מקצועיות במסגרת כלשהי? קיימות אגודות אשר מקבלות לשורותיהן גרפולוגים ללא כל בחינה ממיינת. חשוב, על כן, לברר אם עבר המומחה בחינה על ידי גוף אובייקטיבי ושעמד בדרישות המקצועיות של אותו גוף.
  5. מהו הציוד והמכשור בו משתמש המומחה בבדיקותיו? הציוד הנחוץ לגרפולוג המשפטי כולל מיקרוסקופ, מקורות אור שונים (UV ו – IR), אמצעי מדידה מדויקים שונים ותוכנות מחשב לעיבודי תמונה. ולבסוף, לא פחות חשוב, המלצות – "טוב שם טוב – משמן טוב"

אין כמו המלצות מניסיונם של עורכי דין אחרים בהיעזרות במומחה. בקש מעורך הדין שלך לברר אצל הקולגות שלו על ניסיונם עם גרפולוגים משפטיים שונים. וכאשר יעלו בידיכם מספר שמות והמלצות, יוכל עורך הדין שלך לחפש במאגרי מידע משפטיים, אלה עשויים לתת מידע על התרשמותו של בית המשפט מעדותו ומומחיותו של הגרפולוג המשפטי.

האם גרפולוג משפטי יכול לסייע במקרים של זיופי אמנות?

גרפולוג משפטי ובוחן מסמכים אינו מומחה באמנות אולם הוא יכול לסייע לך בבחינת החתימה המופיעה על ציור והשוואתה עם חתימות אחרות של אותו אמן בתקופות מקבילות.

170px-Forgery_Signature_Close_upחתימה עליונה אותנטית של אמן לעומת החתימה התחתונה המזיופת 

אחד מהמקרים המעניינים בהם הייתי מעורבת בזיוף אמנות היה בבדיקת ציורי שמן של נחום גוטמן שנחשדו כמזויפים. שמשתי כאחת מפאנל של מומחים: מומחה לאמנות, רסטורטורית של תמונות ואנוכי. כל אחד התבקש לערוך בדיקה עצמאית של הנושאים בתחומו. למדתי את חתימותיו האותנטיות של גוטמן על גבי ציורי שמן אחרים, השוויתי אותן עם החתימות על גבי הציורים לגביהן נטען שזויפו. בסיכומו של תהליך כל אחד מאתנו הגיע למסקנה, מנקודת המומחיות שלו, כי אכן היה מדובר בתמונות מזויפות.

נושא זיופי יצירות אמנות הוא תחום מרתק ביותר בפני עצמו. למרבית האבסורד, יש זייפנים, המודיעים ברייש גליי על "מומחיותם" ועבודותיהם נמכרות בסכומי עתק, גם כשידוע שהן מזויפות…
מה שלא יעשה עשיר כדי להתגאות שיש לו "מונה" או "פיקאסו" בסלון, כאשר הצופה ההדיוט אינו מבחין בין המקור לזיוף.

האם ניתן להבחין במסמך מצולם מהדפסה מפקס, או צולם ממסמך מקורי?

כן, בהחלט, בוחן מסמכים מיומן מסוגל  להבחין בקלות בין מסמך אשר צולם ממסמך מקורי לכזה שצולם מפקס. גם כאשר סימני הפקס (כלומר התאריך בו נשלח הפקס וממי) לא מופיע על המסמך.

כשדף עובד בפקס, הקווים הנוצרים אינם ישרים לגמרי, אלא מורכבים ממדרגות מדרגות:

fax-machine1

טקסט מודפס בפקס תחת הגדלה

לעומת זאת, הקוים המודפסים בדפוס דיגיטלי הקווים נראים חדים יותר

קווים מודפסים בהגדלה 1

צילומי קווים מודפסים בהדפסה רגילה

האם לכותב יש רק חתימה אחת?

החתימה שלנו, היא אחד מהמאפיינים הייחודיים של כל אחד מאיתנו. היא אינה כפופה לכללי הכתיבה, אנחנו יכולים ליצור צורות שונות, בגדלים שונים, בכיוונים שונים, והיא אינה חייבת להיות קריאה כלל.

חתימות לפוסט

אך לא זו בלבד שנמצא חתימות ייוחדיות בין חותמים שונים, לאדם יכולות להיות חתימות השונות מאוד זו מזו. ראשית, אנו יודעים שחתימותנו אינן זהות זו לזו, גם כשאנחנו חותמים ברצף אחד, כמה וכמה פעמים. יתכנו שינויי גודל, שינויים בצורת החתימה, אך בכ"ז נבחין שהמדובר בחתימות של אדם אחד.

אך, ישנם מצבים רבים שלאותו אדם יהיו סוגים שונים של חתימות: יתכן שתהיה לו חתימה שבה הוא משתמש לצרכים רשמיים (המחאות וכד') ואחרת כאשר הוא חותם בראשי תיבות או במכתבים אישיים. ישנם אף כאלה שחותמים בעברית ובלועזית לסירוגין.. עם זאת, בדרך כלל, נשארים מאפיינים מרכזיים ואופייניים לכותב, אשר גם כאשר צורת החתימה משתנה, הם עשויים להישמר. כגון: מידת הלחץ, מהירות הכתיבה וכד'.

לכן, לדוגמא: כאשר אנו מתבקשים, כגרפולוגים משפטיים , לזהות האם חתימה מסויממת היא מזויפת, אנחנו מבקשים דוגמאות חתימה, רבות ככל האפשר, מהתקופה בה נחתמה החתימה החשודה, על מסמכים זהים לסוג המסמך עליו מצויה החתימה החשודה, ובמידת האפשר, אנו מבקשים  שהחותם יבוא ויחתום בפני המומחה.

כל  הדרישות הללו נובעות מהסיבה שקיימות אצל כותבים רבים, באופן נורמלי, וריאציות של חתימות,  וחשוב שהמומחה ילמד את טווח הוריאציות של החותם,  שכאמור, יכול להיות רחב מאוד.

מהו זיוף עצמי?
מקרים רבים בהם אנשים מנסים לזייף את חתימתם על מנת להתנער ממחוייבויות שונות. החל מחתימות על צ'קים, והתופעה נפוצה בעיקר במקרים של כתבי ערבות, הן לבנקים והן לחברות פרטיות הדורשות זאת מלקוחותיהם. סוג זיוף זה נקרא בשפה המקצועית "זיוף עצמי".     כידוע, כתיבה, במיוחד חתימה, היא תהליך אשר נעשה באופן כמעט אוטומטי. אדם יכול להיות מודע למה שהוא כותב, אך באופן טבעי, הוא לא תמיד מודע לאופן שבו הוא כותב, (תוך כדי כתיבה). גם בחתימה הפשוטה ביותר, קיימים מרכיבי כתב רבים מאוד, כגון: פרופורציות בין אותיות, לחץ, ועוד פרטים קטנים, אליהם הכותב לא מודע, והם אלה שעשויים להסגיר את נסיונו לזייף. בנוסף, קיימים מאפיינים אשר נחקרו ונמצאו כמאפיינים סוגי זיוף עצמי, ועל פי רוב, המאפשרים למומחה יכולת טובה לזהות אותו.

השפעת מחלות על כתב היד

חולה פרקינסון בהפרש של חמש שנים

 שתי דוגמאות כתב יד של חולה פרקינסון בהפרש של חמש שנים

מחקרים מעידים על כך, שמחלות מסוימות משפיעות באופן ניכר על כתב היד. אך, עפ"ר לא ניתן לאבחן מחלות ספציפיות,  ויש מחלות ותרופות המשפיעות יותר מאחרות על הכתיבה.

עבור הגרפולוג המשפטי מחלות ניכרות בכתב ובחתימות בעיקר במצבים בהם הכותב חש בחולשה פיזית רבה ובקושי לכתוב בצורה לה הוא רגיל כשהוא בריא.  סממנים אלה קיימים, במידה זו או אחרת, גם אצל חלק מהכותבים בגיל מבוגר מאוד, אף כשבריאותם סבירה לגילם.   מסיבה זו, על הגרפולוג המשפטי לברר, טרם תחילת בדיקתו, מה היה גילו ומצב בריאותו של הכותב בעת חתימה על המסמך,  הדרישה הזו נכונה פי כמה בעיקר כאשר מדובר על חתימות על צוואות או על מסמכים אחרים הנושאים חתימות של אנשים מבוגרים מאוד.

אחד התסמינים הידועים של מחלת פרקינסון, הוא הקטנת כתב היד ולעתים הוא הופך, למה שהנוירולוגים מכנים, "כתב עכבישי" בשל ריבוי הקווים החוטיים והדקים בכתב היד.

pARKINSON

  כתב ידו של חולה פרקינסון

בנושא כתב יד של חולי פרקינסון, נעשו מחקרים רבים, אך אפנה אותך לתוצאת מחקר שעשוי לסייע לך בכתיבה. במחקר פורסם 2007, כי כאשר חולי פרקינסון חותמים בעיניים עצומות, חתימתם גדלה באופן משמעותי, ואף ציינו המחברים שרבים מהחולים מצאו טכניקה זו יעילה מאוד עבורם. אני מצרפת  כאן את כתובת של מאמר נוסף בתחום.

Task-specific writing tremor: clinical phenotypes, progression, treatment   outcomes, and proposed nomenclature.Ondo WG, Satija P.Int J Neurosci. 2012 Feb;122(2):88-91. doi: 10.3109/00207454.2011.630544. Epub 2011 Nov 15.

ובדוגמאות הבאות נוכל להבחין בשני כתבי יד של אדם מבוגר, בהפרש זמנים קצר. שוני ניכר ביניהם נובע מהתפרצות מחלת הסרטן, היחלשותו והתדרדרות המהירה במצבו הבריאותי.

כתב יד של אדם מבוגר לפני פרוץ מחלה כתב יד של מבוגר אחרי פרוץ המחלה